Növényi olajok
Ilkó Krisztina (a Nők Lapja ötletét átdolgozva) 2004.07.17. 14:09
Majdnem mindeggyik növényi olaj gyógynövnyekből készül, de amelyik nem, az is nagyon egészséges
Növényi olajok
A növényi olajok tartalmazzák mindazokat a nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavakat, amelyek jótékonyan csökkentik a koleszterinszintet, illetve számos további egészségvédő hatással rendelkeznek, így fontos szerepet játszanak a kiegyensúlyozott táplálkozásban. Sok növényi olaj egyben gyógynövényolaj is, mint pl. a napraforgó- és az olivaolaj is.
Íme, egy csokorra való belőlük:
• Szőlőmagolaj A szőlő magjait kipréselve, azokból igen kellemes, lágy ízű, csaknem szagtalan, világossárga olaj nyerhető ki. Ez az egészséges folyadék rendkívül gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, és magas a linolsavtartalma. Használhatjuk főzéshez is, de természetes állapotában a legízletesebb - például salátaöntetként. Csökkenti a koleszterinszintet, érvédő hatású, jelentős E-vitamin tartalma szerepet játszik az izmok megfelelő működésében, a szívbetegségek illetve a rák megelőzésében.
• Lenmagolaj Kicsit kesernyés, vajra emlékeztető ízű, könnyen emészthető olaj. Soha ne vessük alá hőkezelésnek, mert annak hatására alkotórészeire bomlik le. A lenmag héjában különböző ásványi anyagok és ballasztanyagok találhatóak, ami miatt kedvezően hat a bélműködésre. Alkalmas továbbá a rák, a szívbetegségek, gyulladásos megbetegedések kezelésére, meddőség megelőzésére, csökkenti a koleszterinszintet. A lenmagolaj könnyen megromlik, ezért mindig ellenőrizzük a lejárati dátumot.
• Tökmagolaj Sötétzöld színű, intenzív aromájú olaj. Gazdag fehérjékben és ásványi sókban, magas a linolsavtartalma. Aromája miatt főleg salátákhoz illik, de kiváló kocsonyás ételek és hideg előételek készítéséhez is. Könnyen emészthető, védi a prosztatát.
• Szezámolaj Enyhe ízű, majdnem szagtalan olaj. Hidegen sajtolt, finomítatlan állapotban elsőrendű gyógyhatású szer. Szezamol nevű hatóanyaga antioxidánsként hat, ezért az olajok és a margarin eltarthatóságát javítják vele. Normalizálja a bélbaktériumok működését.
• Kukoricacsíraolaj Édeskés ízű, aranysárga olaj. Gazdag A-, D- és E-vitaminokban, többszörösen telítetlen zsírsavakban, magas a foszfortartalma, nagyon könnyen emészthető. Jellegzetes, pikáns pattogatottkukorica-íze ideális salátaöntetek készítéséhez. Sötét, hűvös helyen sokáig eltartható károsodás nélkül.
|
• Búzacsíraolaj Aranybarna színű, jellegzetes, gabonára emlékeztető ízű és illatú olaj. 76%-ban telítetlen zsírsavat tartalmaz, gazdag B-, E- és K-vitaminokban, A- és D-provitaminban, ásványi anyagokban (kálium, foszfor, magnézium), valamint lecitint tartalmaz. Hatóanyagainak köszönhetően táplálkozásélettani szempontból az egyik legértékesebb olajnak számít.
• Földimogyoróolaj Ízletes, nehezen oxidálódó olaj. Mivel a magasabb hőmérsékletet is jól tűri (210 °C-ig), ezért igen alkalmas főzésre, sütésre - különösen az ázsiai ételekkel harmonizál. Persze használható nyers ételekhez, salátákhoz, margarin készítéséhez is.
• Napraforgóolaj Jellegzetes ízű, tömény olaj. Gazdag A-, D-, E-vitaminokban, magas a linolsavtartalma, ez teszi könnyen emészthetővé és igen értékessé. Alkalmas salátákhoz, sütéshez, főzéshez.
• Szójaolaj Semleges ízű, magas fehérje-, lecitin- és linolsavtartalmú olaj. Tartalmaz még karotint és E-vitamint is. Hőkezelés nélkül ajánlott felhasználni sütéshez, főzéshez, salátákhoz. Tanácsos sötét helyen tárolni, mert a benne lévő vas és réz könnyen oxidálódik, így az olaj színe megváltozhat.
• Olívaolaj Világossárga vagy zöld színű, könnyen emészthető olaj. Csekélyebb mennyiségben tartalmaz ugyan többszörösen telítetlen zsírsavakat, azonban az első sajtolásból származó olívaolaj tartalmazza a legtöbb E-vitamint. Legértékesebb fajtája az extraszűz olívaolaj, ami az olívabogyó első hideg préseléséből származik, és savszintje kisebb, mint 1%. Felhasználása igen széleskörű: salátákhoz, tésztafélékhez, sütéshez, főzéshez kiváló, fűszerolajokat is ebből érdemes készíteni. Előnyösen hat az érrendszeri megbetegedések, a trombózis és a magas vérnyomás megelőzésére, telítetlen zsírsavai megóvják az érrendszert a meszesedéstől, meggátolják a zsírok lerakódását az erekben.
Tipp: az extra szűz olivaolajok, bár egészségesebbek, mint a nem hidegen préseltek, sütés, vagy hevítés során szinte teljesen elvesztik értékes vitaminjaikat, gyógyhatásukat. Ezért sütéshez, főzéshez inkább melegen sajtolt (nem szűz ill. extra szűz) olivaolajat használjunk! Ezekbenvalamivel kevesebbek a hasznos anyagok, vitaminok, de azokat még sütés után is megtartják!
Fogyasszuk őket egészséggel!
|